reklama

Slovenský futbal čaká zmena

Dlhých jedenásť rokov bol František Laurinec prezidentom SFZ. Po dnešnom dni ho môže tešiť jedno – odišiel s väčším pochopením a popularitou ako jeho predchodca Milan Služanič. Lenže slovenský futbal za prezidentovania Laurinca vôbec nedosiahol svoju najlepšiu etapu. Zväzom sa prevalilo mnoho káuz, či už falšovanie úradných dokumentov, pri ktorom sa spreneverilo minimálne 1 258 679 korún (približne 41780 eur), alebo rôzne kauzy uplácania rozhodcov, či kauza Wänke. Treba povedať, že v deväťdesiatych rokoch sa návštevnosť domácej súťaže blížila ku miliónu ľudí za sezónu, na jeden zápas priemerne okolo 4000 divákov. To bol priemer všetkých mužstiev, v súčasnosti po úspechu slovenskej reprezentácie a úspešnom ťažení predkolami Ligy Majstrov, dosahuje priemer 4000 divákov na zápas jedine Spartak Trnava a Slovan, Dunajská Streda či Žilina sa môžu tešiť s priemernou návštevnosťou aspoň nad 3000 fanúšikov. Toto všetko je dôsledkom neriešenia problémov, ktorým sa SFZ nevenuje už pomerne dlho.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Zlá podpora mládeže a domácich futbalistov:

Frázu o podpore mládeže používal každý kandidát na prezidenta SFZ a v každej dobe. Lenže ani jeden zatiaľ prácu s mládežou neposunul ďalej. Keby nebolo aktívnych podnikateľov, ktorí ako funkcionári v kluboch pracujú, skrachovala by práca s mládežou už dávno. Výstavby ihrísk a tréningových plôch je takmer nulová. SFZ sa môže „pýšiť“ akurát tak Národným Tréningovým Centrom, ktoré spĺňa aspoň minimálne požiadavky na tréning a zápasy mládežníckych reprezentácii. Slovenský futbal sa rozpadáva od najnižších poschodí. Práca s mládežou a amatérskymi klubmi by mala byť prvoradou úlohou nového prezidenta Jána Kováčika. Pokiaľ skrachuje amatérsky futbal, stratí sa možnosť pre mladých chlapcov z celého Slovenska stať sa futbalistami. Pokiaľ bude SFZ úmyselným zanedbávaním vytvárať „futbalovo hladové doliny“, najlepším slovenským futbalovým klubom a reprezentácii vyschne zdroj mladých talentov a hráčov zo Slovenska. Potom sa nastolí trend, ktorý už z časti existuje nielen v slovenskom futbale, ale aj v slovenskom hokeji. Naše elitné ligy okupuje množstvo druhotriednych a aj treťotriednych legionárov. Hlavne z Česka, v prípade futbalu aj z Afriky. Tí sa potom možno presadia na Slovensku, lenže po prestupe do zahraničia sa na nich zabudne, a zapadnú do rezerv priemerných európskych mužstiev.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2Z. Zlý stav štadiónov a zlý marketing:

Nemáme národný štadión. To ešte nemusí byť tragédia, pretože reprezentácia môže hrať aj na iných štadiónoch. Problém je v tom, že na Slovensku sú asi dva štadióny, za ktoré sa nemusíme hanbiť. A pokiaľ zoberieme do úvahy návštevnosť reprezentačných zápasov, tak v inom meste ako v Žiline by reprezentácia v súčasnej situácii nemala hrať. Mňa len teší, že to chápe aj pán Kováčik, preto pevne verím, že sa poučí z chýb jeho predchodcu. Marketing SFZ je na nulovej úrovni, akoby nikto z funkcionárov nevidel nezáujem zo strany fanúšikov o zápasy v Bratislave. Preto je potrebné, aby sa zápasy reprezentácie dočasne hrali v Žiline, pokiaľ sa nepostaví „Národný štadión“. Nemusí to byť slovenské Wembley, to určite nepotrebuje. Stačil by aj menší 12-15 tisícový štadión. Ale štadióny treba prerábať a budovať všade. SFZ musí pôsobiť hlavne ako korektná organizácia, ktorá by dokázala presvedčiť investorov, aby štadióny stavali. Lebo nie je riešením slovenského futbalu postaviť jeden národný štadión, ale postaviť 5-6 ďalších futbalových stánkov. Aby ľudia chodili nielen na reprezentáciu, ale aj na domácu ligu. Pretože úroveň futbalu záleží hlavne od nej a našu Corgoň ligu treba aj spropagovať a predať televízne práva. Existuje snáď nejaká krajina, kde sa v domácej televízii nevysiela domáca futbalová liga a pohár? Riešením by bolo minimálne podpísať zmluvu s STV na dlhšie časové obdobie a hlavne sa snažiť udržať slovenský futbal na obrazovkách. Lebo inak sa stratí a zabudne. Až potom, keď sú zabezpečené práva v domácej televízii, by mali práva predávať aj zahraničným a káblovým televíziám.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

3. VVýtržníctvo:

Toto je jeden s najviac nafúknutých problémov v slovenskom futbale. Zoberme si príklad z Anglicka (pretože z neho si všetci radi robia príklad ako z krajiny, ktorá „úspešne“ bojuje s chuligánmi). V časoch najväčšej slávy chuligánstva boli v Anglicku ešte väčšie návštevy ako v súčasnosti! Je síce pravda, že štadióny sa zmenili a kapacita klesla, ale na slabších zápasoch vidíme tribúny poloprázdne. Kluby sa zbavili niekoľkých verných fanúšikov, ktorí chodili na zápasy pravidelne, miesto toho na ich miesta zasadli fanúšikovia úspechu. Chuligáni v Anglicku nevyháňali ľudí zo štadiónov, robili len „zlú“ reklamu pre Anglicko vo svete, ktorý na podobné výjavy nebol zvyknutý. Množstvo derby zápasov po vyriešení „problému s chuligánmi“ stratilo svoju derby príchuť, zo štadióna vymizlo aktívne povzbudzovanie a objavila sa „americká pukancová kultúra“. Zo štadiónov sa spravilo divadlo, pravá elektrizujúca atmosféra a športový duch vymizol. Pretože s chuligánmi odišli aj ultras a ľudia, ktorým sa policajné represie nepáčili. Čo má však toto so Slovenskom? Na Corgoň ligu príde dajme tomu 3000 divákov, dajme tomu že to je zápas Slovanu so Žilinou. V kotly Slovanu je na derby asi 800 ľudí, okrem toho príde 200 Žilinčanov a všetci patria do popisu výtržníkov, aj keď v skutočnosti to tak ani nemusí byť, pretože sa kvôli predsudkom hodia všetci do jedného vreca. Ako by potom vyzeralo, keby týchto 1000 ľudí tam nebolo? Koľko by REÁLNE prišlo tých, ktorí sa neustále na internete sťažujú na výtržnosti a je to podľa nich hlavný dôvod, prečo nechodia na zápasy? Návšteva by bola možno tak 2200-2300 ľudí. My nie sme Anglicko a nemôžeme urobiť to čo oni, pretože by to zabilo náš futbal. Keď 80000 tisícový štadión, ktorý býval vypredaný skoro stále, upravia na 50000 a zakážu tisícke chuligánov zápasy, stále bude vypredané. Lenže na Slovensku, keď sa zakáže vstup tisíc ľuďom, môžu rovno tribúny zbúrať a ľudia môžu stáť okolo ihriska. Preto by pán Kováčik na novej funkcii mal vážiť každého fanúšika, čo príde na štadión. Treba zrušiť množstvo nezmyselných zákazov, prestať prenasledovať fanúšikov, ktorí nie sú problémoví, len zapadajú do nejakých nezmyselných policajných tabuliek, treba povoliť choreá či pyrotechniku, aby sa objavila na tribúnach krásna šou, a aby mal ten zápas potrebné grády. Fanúšikovia jedného klubu sa navzájom predsa nebudú ohrozovať pyrotechnikou a pokiaľ budú fanúšikovia súpera umiestnení na druhej strane štadióna, zabezpečí sa aj bezpečnosť. A možno začnú ľudia chodiť vo väčšom počte aj na výjazdy, pretože mnohých odradzuje to, že podmienky pre fanúšikov hostí sú otrasné, často sú odopierané aj základné ľudské potreby.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

4. KKorupcia:

Korupcia v slovenskom futbale vždy bola a bohužiaľ asi aj vždy bude. Ale treba ju minimalizovať. Každého človeka ako je Wänke treba odsúdiť, úradovať aj na SFZ treba transparentne a vytvárať tak o sebe dobrý obraz. Korektne aj vystupovať voči sponzorom a všetkým ľuďom, pretože len tak sa otvárajú futbalu nové možnosti. Pokiaľ bude pán Kováčik presadzovať dobré riešenia pre futbal a nie dobré riešenia preňho, bude konečne tou správnou voľbou.

Ja osobne mu držím palce, pretože Ján Kováčik sa nebojí vyskúšať niečo nové, netradičné. A nebojí sa ani pádu a prizná si aj zlyhanie. Má veľké funkcionárske skúsenosti a z takých vecí ako je krach projektu F-Partner ich môže vyťažiť asi najviac. Slovenský futbal môže dostať ohromnú príležitosť presadiť sa a dostať sa zo zanedbania.

Matúš Krátky

Matúš Krátky

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zoznam autorových rubrík:  KultúraHistória

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu